Temos
Askorbo rūgšties 5 % tirpalas injekcijoms
Vaistinis preparatas: Askorbo rūgšties 5 % tirpalas injekcijoms
Puslapis: 4


Askorbo rūgštis (vitaminas C) yra būtina žmogaus organizmui, kadangi organizme ji nesintezuojama. Reikiamas jos kiekis į organizmą patenka su maistu arba medicininiais preparatais. Vidutinė rekomenduojama paros norma suaugusiam žmogui yra 60 mg. Askorbo rūgšties poreikis organizme didėja, jei pacientas yra rūkalius, serga ŽIV, lėtiniu alkoholizmu, virškinimo trakto ligomis, jei hemodializė trunka ilgai, skydliaukės funkcija suaktyvėjusi, ilgai truko karščiavimas, stresas, būta žemoje temperatūroje, dirbamas sunkus fizinis darbas, yra nudegiminė liga, nepilnavertė kūdikių arba suaugusių žmonių mityba, nėštumo bei žindymo laikotarpis, vartojama barbitūratų, salicilatų, deferoksamino, gydoma idiopatinė methemoglobinemija ir t.t.

Ji dalyvauja audinių atsinaujinime, kai kurių aminorūgščių, vitaminų, angliavandenių, riebalų ir kitokių medžiagų metabolizme, imuninės sistemos veikloje, yra svarbi kraujagyslių sienelių vientisumui. Askorbo rūgštis žmogaus organizme dalyvauja daugelyje organizme vykstančių oksidacijos ir redukcijos procesų, ir užtikrina toliau išvardytas fiziologines funkcijas.

Molekulėse

Kaip kofaktorius dalyvauja daugelyje hidroksilinimo ir amidinimo procesų, pernešdama elektronus fermentams, ji užtikrina redukuojamąsias šių fermentų savybes.

Dalyvauja prolino ir lizino hidroksilinimo bei oksidinimo procese ir taip užtikrina baltymų, kolageno ir karnitino sintezę.

Užtikrina folio rūgšties virtimą folino rūgštimi, vaistų metabolizmą ląstelių mikrosomose bei dopamino hidroksilinimą noradrenalino sintezės metu.

Aktyvuoja fermentus, kurie dalyvauja oksitocino, antidiurezinio hormono ir cholecistikinino apykaitoje.

Gerina geležies pasisavinimą iš virškinimo trakto.

Antinksčių hormonų sintezės metu padeda atsirasti steroidiniam žiedui.

Organizmo audiniuose

Svarbiausia askorbo rūgšties funkcija yra susijusi su kolageno, proteoglikanų ir kitų organinių darinių, būtinų dantų, kaulų ir kapiliarų tarpląsteliniam karkasui atsirasti, sinteze. Ji aktyvuoja kolageno sintezę, gerina kapiliarų endotelio funkciją, stiprina apie kapiliarus esantį jungiamąjį audinį, mažina jų pralaidumą ir apsaugo kapiliarus nuo plyšimo.

Antioksidacinės vitamino C savybės apsaugo azoto oksidus nuo juos ardančio laisvųjų radikalų poveikio, gerina kapiliarų endotelio gebėjimą palaikyti jų praeinamumą, mažina kapiliarų sienelės trapumą ir trombocitų agregaciją.

5.3. Farmakokinetika

Pasisavinimas

Sušvirkšta vienkartinė askorbo rūgšties dozė iš kraujo, dehidroaskorbo rūgšties pavidalu, prasiskverbia per audinių ląstelių membranas. Ląstelės viduje ji vėl virsta askorbo rūgštimi.

Jungimasis su baltymais

Su kraujo baltymais susijungia ne daugiau kaip 25 % askorbo rūgšties dozės, ši frakcija vadinama askorbinogenu.

Pasiskirstymas

<<< Ankstesnis puslapis    Kitas puslapis >>>


Vaistų ir ligų katalogas   Kontaktai

Vaistai, ligos, sveikata, kainos