Temos
AQUADETRIM
Vaistinis preparatas: AQUADETRIM
Puslapis: 3


Jei įprastinė vitamino D3 dozė sukelia stipresnį poveikį (tokia organizmo reakcija būna retai) arba ilgai vartojama per didelė šio vitamino dozė, gali pasireikšti apsinuodijimas, vadinamoji vitamino D hipervitaminozė, kurios simptomai gali būti tokie: apetito nebuvimas, virškinimo trakto sutrikimai (pykinimas, vėmimas), galvos skausmas, širdies ritmo sutrikimai, psichikos sutrikimai, mialgija ir artralgija, vidurių užkietėjimas, burnos džiūvimas, poliurija, depresija, psichikos sutrikimas, sumažėjęs kūno svoris, padidėjusi kalcio koncentracija kraujyje ir (arba) šlapime, taip pat nefritas ir audinių kalcifikacija.

4.9 Perdozavimas

Ūminio apsinuodijimo sukeltų toksinio poveikio simptomų pasireiškia retai. Jie dažnesni naujagimiams ir vaikams tokiu atveju, jei vitamino D perdozuojama, t.y. per parą suvartojama 100 000 TV ar didesnė dozė.

Šis vitaminas yra aktyvus junginys, reguliuojantis organizmo kalcio ir fosforo apykaitą. Jo perdozavus, atsiranda hiperkalcemija, hiperfosfatemija, hipomagnezemija ir hipokalemija, taip pat gali pasireikšti kepenų bei inkstų pažeidimas.

Preparato perdozavus, pasireiškia silpnumas, apetito nebuvimas, pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas, nerimas, troškulys, poliurija, padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas, viduriavimas ir pilvo diegliai. Be to, dažnai pasireiškia galvos skausmas, mialgija ir artralgija, depresija, psichikos sutrikimas, ataksija, stuporas ir laipsniškai mažėjantis kūno svoris. Sutrinka inkstų veikla: pasireiškia proteinurija, mikrohematurija ir poliurija, padidėjęs kalio netekimas, hipostenurija, nikturija ir vidutinio sunkumo hipertenzija.

Sunkiais atvejais dėl ragenoje susikaupusio kalcio gali sutrikti jos skaidrumas, rečiau galima regimojo nervo spenelio edema, taip pat gali susilpnėti vyzdžio reakcija į šviesą, pasireikšti iritas ir katarakta. Rentgeninio tyrimo metu nustatoma difuzinė inkstų, širdies, aortos, kitų kraujagyslių ir odos kalcifikacija. Retai pasireiškia cholestazinė gelta.

Gydymas preparato perdozavus

Reikia nedelsiant nutraukti preparato vartojimą, gerti daug skysčio ir nedelsiant kreiptis į gydytoją. Būtina riboti kalcio kiekį maiste (t.y. nevartoti pieno ir jo produktų), taip pat atlikti laboratorinius kraujo ir šlapimo tyrimus. Kartais pacientą gali prireikti gydyti ligoninėje.

Jei apsinuodijimas ūminis, reikia skirti vitamino D rezorbciją mažinančių preparatų: skystojo parafino (3 ml/kg kūno svorio) ar kolestiramino (po 4 g tris kartus per parą). Lengvą arba vidutinio sunkumo hiperkalcemiją galima šalinti skiriant geriamojo natrio fosfato.

Jei yra sunki hiperkalcemija, kalcio kiekiui plazmoje mažinti reikia skirti intraveninių natrio fosfato, natrio sulfato, natrio chlorido arba natrio citrato tirpalų infuzijų, tačiau inkstų arba širdies nepakankamumu sergantiems ligoniams minėtų preparatų reikia skirti atsargiai.

5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

5.1 Farmakodinaminės savybės

Farmakoterapinė grupė – vitaminai, ATC kodas – A11CC

<<< Ankstesnis puslapis    Kitas puslapis >>>


Vaistų ir ligų katalogas   Kontaktai

Vaistai, ligos, sveikata, kainos