Temos
Ankstyvasis šalpusnis


Tussilago farfara L. (F VIII)

(Syn. Tussilago radiata Gilib., Tussilago ruderalis Salisb.,

Tusssilago rupestris Wall.)

Ankstyvasis šalpusnis priklauso graižažiedžių (Compositae) šeimai. Tai daugiametis, žolinis augalas. Būdinga tai, kad jis mūsų sąlygomis žydi anksti pavasarį, kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje; iš šakniastiebių išauga žiediniai stiebai, ant kurių būna pavieniai graižai; jų liežuviniai žiedeliai geltonos spalvos. Stiebams sudžiovus, pradeda vystytis lapai, kurių apatinė pusė pilkai pūkuota, viršutinė — tamsiai žalia. Auga sunkesnėse dirbamose dirvose, drėgnesnėse atšlaitėse ir kt. Medicinos reikalams vartojami

žiedai ir lapai (Flores Farfarae, Flores Tussilaginis, Folia Farfarae, Folia Tussilaginis). Liaudies medicinoje ypač plačiai vartojami lapai, rečiau — žiedai. Į vidų imami dažniausiai atsikosėjimui palengvinti, o kaip išoriniai naudojami esant įvairiems patinimams, sumušimams ir t. t. Mokslinėje medicinoje vartojami sutrikus kvėpuojamiesiems takams (Species pectoralis).

Lapuose ir žieduose aptinkama tų pačių medžiagų, tačiau jų kiekybinis santykis būna skirtingas. Graižuose randarna flavonų žymiai daugiau, negu lapuose. Aplamai randama: gliukozido tusiliagino, inulino, rauginių ir gleivinių medžiagų, eterinio aliejaus. Pelenuose yra žymus kiekis mangano junginių.

<<< Ankstesnis straipsnis    Kitas straipsnis >>>   


Daugiau straipsnių apie sveikatą

Informacija surinkta iš įvairių interneto šaltinių, pateikiama pažíntiniais tikslais ir gali būti nepatikima. Prieš ja pasikliaudami, tikrinkite kituose šaltiniuose arba teiraukitės specialistų.


Vaistų ir ligų katalogas   Kontaktai

Vaistai, ligos, sveikata, kainos