Temos
EMB-Fatol
Vaistinis preparatas: EMB-Fatol
Puslapis: 2


Didesnė dalis etambutolio išsiskiria per inkstus, todėl ligoniams su sutrikusia inkstų funkcija vaisto dozę reikia sumažinti, atsižvelgiant į etambutolio koncentraciją kraujo serume.

Kadangi galimas šalutinis poveikis regėjimui, reikia atlikti oftalmoskopiją, tirti akiplotį ir spalvų skyrimą. Ligoniams, kurių regėjimas yra pablogėjęs dėl kataraktos, pasikartojančių akių uždegimų, optinio nervo uždegimo ar diabetinės retinopatijos, įvertinti regėjimo aštrumo pakitimus yra žymiai sunkiau, todėl reikia kruoščiai tikrinti, kad įsitikintume, ar regėjimo pokyčiai sukelti jau esančios ligos, ar etambutolio poveikio. Prieš pradedant gydyti tokius ligonius etambutolio hidrochloridu, reikia įvertinti, ar dėl laukiamo teigiamo gydomojo poveikio galimo regėjimo pablogėjimo verta rizikuoti. (Taip pat žr. Šalutiniai poveikiai).

Kaip ir skiriant kitus stipriai veikiančius vaistus, ypač ilgai gydant, reikia tikrinti inkstų, kepenų, kraujodaros veiklą.

4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

Sperminas, spermidinas ir magnis veikia kaip etambutolio antagonistai.

Etambutolis kraujyje reaguoja su fentolaminu, todėl gali būti netikslūs kraujospūdžio matavimo duomenys.

4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis

Etambutolis pereina placentos barjerą, vaisiaus audiniuose jo randama 74,5 proc. kiekio, esančio motinos kraujyje. Vartojant etambutolį nėštumo metu, vaisiaus apsigimimų nestebėta. Vaistas patenka į motinos pieną, jame vaisto koncentracija tokia pati, kaip ir kraujo plazmoje.

4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

Net ir vartojant įprastomis dozėmis, etambutolis gali pakeisti reakcijos laiką taip, kad pablogėja gebėjimas vairuoti ir valdyti mechanizmus.

4.8 Nepageidaujamas poveikis

Etambutolis sukelia labai nedaug nepageidaujamų reakcijų. Kasdien vartojant iki 25 mg/kg kūno svorio, toksinis vaisto poveikis yra minimalus. Buvo stebėti šie šalutinio poveikio reiškiniai: dermatitas, niežulys, sąnarių skausmas, virškinimo sutrikimas, pilvo skausmas, karščiavimas, šaltkrėtis, galvos skausmas, svaigimas, sąmonės sutrikimas, dezorientacija, haliucinacijos. Nedažnai pasitaiko periferinio neurito sukeltas pirštų tirpimas ir dilgčiojimas. Retais atvejais gali būti anafilaksija ir leukopenija.

Svarbiausias šalutinio poveikio padarinys – optinio nervo neuritas, sukeliantis regėjimo aštrumo sumažėjimą ir nesugebėjimą skirti žalią spalvą. Vartojant 25 mg/kg kūno svorio šis vaisto poveikis paprastai nepasireiškia, tačiau dažnai pasitaiko, kai vaisto dozė yra 50 mg/kg kūno svorio. Regėjimo sutrikimo laipsnis priklauso nuo gydymo trukmės, sumažėjus regėjimo aštrumui. Regėjimo sutrikimas gali būti vienpusis arba abipusis. Jei gydymas etambutolio hidrochloridu pertraukiamas, paprastai pasveikstama; laikotarpis, per kurį regėjimo sutrikimų nelieka, priklauso nuo pažeidimo.

<<< Ankstesnis puslapis    Kitas puslapis >>>


Vaistų ir ligų katalogas   Kontaktai

Vaistai, ligos, sveikata, kainos