Temos
Ursosan
Vaistinis preparatas: Ursosan
Puslapis: 3


Ursodeoksicholinė rugštis (UDCR) yra chenodeoksicholinės tūgšties 7 beta epimeras. Tai yra hidrofilinė tulžies tūgštis, natūraliai randama paukščių, žinduolių, o taip pat ir žmogaus tulžyje. Palyginus su kitomis tulžies rūgštimis, ji yra beveik netoksiška. Ji yra vartojama kaip cholesterolinius tulžies akmenis tirpdantis vaistas, o taip pat esant skirtingoms kepenų ligoms, kurių metu būna cholestazė (žr. skirsnį Indikacijos 4.1). Ursodeoksicholinės rugšties poveikio ir tulžies akmenų tirpdymo mechanizmas dar nėra iki galo išaiškintas. Yra žinoma, kad UDCR sumažina tulžies cholesterolio kiekį ir tulžies prisotinimą cholesteroliu. Taip yra, nes sumažinama cholesterolio sekrecija į tulžį. Manoma, kad UDCR sumažina cholesterolio sintezę kepenyse. Taip pat ji gali sumažinti ir cholesterolio absorbciją žarnyne. Pastarieji du mechanizmai žmogui nėra patvirtinti. Galbūt pagrindinis UDCR poveikis yra cholesterolio transportavimo į hepatocito tulžies polių sumažinimas. Autoriai teigia, kad pooperacinio refliuksinio gastrito simptomai yra dažnai susiję su tulžies rūgščių refliuksu į likusią skrandžio dalį. Gydant UDCR refliuksiniame turinyje sumažėja endogeninių tulžies tūgščių dalis ir padidėja UDCR dalis. Be to sumažėja skausmas epigastrinėje srityje, pykinimas ir vėmimas tulžimi, nesikeičiant skrandžio gleivinės būklei. Keliais atvejais buvo stebėtas žymus triacilgricerolių kiekio kraujyje sumažėjimas.

Nepriklausomai nuo cholestazės etiologijos, UDCR pagerina klinikinius ir laboratorinius cholestazės simptomus. Daugumos autorių nuomone UDCR gali atitolinti kepenų pažeidimo komplikacijas sergant pirmine biliarine siroze (PBC) ir suteikia kepenų transplantacijos galimybę kaip galutinį gydymą. Biocheminiai ir fiziologiniai UDCR veikimo mechanizmai yra svarstomi. Ankstesnė nuomonė, kad hidrofilinė UDCR nepakeičia endogeninių toksinių hidrofobinių tulžies rūgščių tulžyje ir todėl jos hepatocitus apsaugantis poveikis nėra plačiai pripažintas.Yra nustatyti iki gydomojo UDCR poveikio, esant cholestazei mechanizmai. Manoma, kad UDCR pasižymi tiesioginiu hepatocitus apsaugomuoju poveikiu, kuris pasireiškia tulžies rūgščių receptorių, esančių ant hepatocitų membranų, blokavimu arba šių membranų stabilizavimu UDCR tiesiogiai įsiterpiant į jų sudėtį.

Tam tikrą reikšmę turi ir teigiamas tulžį varantis UDCR poveikis, kai sustiprėjus tulžies išsiskyrimui suintensyvėja toksinių medžiagų išsiskyrimas iš kepenų. Kitos tulžies varančios medžiagos neturi palankaus poveikio UDCR veikimui. Kai kurie autoriai pabrėžia imunologinį UDCR poveikį, ypač HLA antigenų, esančių tulžies latakų epitelyje ir hepatocituose, kiekio sumažinimą. Taipogi buvo nustatytas IgM kiekį sumažinantis ir antikūnų titrą sumažinantis poveikis sergantiems pirmine biliarine ciroze.

Hauman savo1993 metų straipsnyje (Gastroenterology 104, 6, 1865- 1870) apibendrino kitas tuometines nuomones apie hepatoprotekcinį farmakologinių UDCR dozių poveikį, išreikšdamas jas penkiais teiginiais:

<<< Ankstesnis puslapis    Kitas puslapis >>>


Vaistų ir ligų katalogas   Kontaktai

Vaistai, ligos, sveikata, kainos