Temos
Acetylcystein STADA
Vaistinis preparatas: Acetylcystein STADA
Puslapis: 3


Dėl per didelės dozės gali sutrikti virškinimo trakto veikla: galimas pykinimas, vėmimas bei viduriavimas. Kūdikiams gali padidėti liaukų sekrecija.

Apsinuodijimo gydymas

Jei būtina, taikomas simptominis gydymas.

Remiantis žmonių, apsinuodijusių paracetamoliu, gydymo patirtimi, per parą į veną galima suleisti net 30 g acetilcisteino. Į veną suleista labai didelė acetilcisteino dozė, ypač jei ji suleista greitai, gali sukelti anafilaktoidinę reakciją. Dėl jos atsiradę kai kurie pokyčiai gali išlikti visam laikui.

5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

5.1 Farmakodinaminės savybės

Farmakoterapinė grupė – mukoliziniai ir atsikosėjimą skatinantys vaistai, ATC kodas – R05CB01

Acetilcisteinas yra aminorūgšties cisteino darinys. Jis skystina gleives ir skatina jų pašalinimą iš bronchų. Manoma, kad acetilcisteinas ardo mukopolisacharidų grandines jungiančias disulfidines jungtis ir depolimerizuoja DNR grandines pūlingame sekrete. Toks poveikis mažina sekreto klampumą.

Be to, manoma, kad acetilcisteino sudėtyje esanti SH grupė suriša cheminius radikalus ir jie tampa nekenksmingi.

Be to, acetilcisteinas skatina glutationo, kuris nuodus padaro nekenksmingus, sintezę. Dėl šios priežasties pasireiškia acetilcisteino antitoksinis poveikis žmonėms, apsinuodijusiems paracetamoliu.

Pastebėta, kad profilaktiškai vartojamas acetilcisteinas apsaugo lėtiniu bronchitu ir (arba) cistine fibroze sergančius pacientus nuo dažnų ir sunkių ligos paūmėjimų, kuriuos sukelia bakterijos.

5.2 Farmakokinetinės savybės

Išgertas acetilcisteinas greitai ir beveik visiškai absorbuojamas virškinimo trakte. Kepenyse jis metabolizuojamas į farmakologiškai aktyvų metabolitą cisteiną, taip pat į diacetilcistiną, cistiną ir kitus mišrius disulfidus. Dėl labai intensyvaus skilimo pirmojo prasiskverbimo per kepenis metu acetilcisteino biologinis prieinamumas yra labai mažas (maždaug 10 %). Didžiausia koncentracija žmogaus kraujo plazmoje būna po 13 val. Metabolito cisteino didžiausia koncentracija plazmoje būna maždaug 2 µmol/l. Prie baltymų prisijungia maždaug 50 % acetilcisteino.

Organizme būna trijų formų acetilcisteino ir jo metabolitų: dalis acetilcisteino bei jo metabolitų labiliomis disulfidinėmis jungtimis prisijungia prie baltymų, dalis būna laisvo ir dalis aminorūgščių intarpų pavidalo. Beveik visas acetilcisteinas pašalinamas per inkstus neveiklių metabolitų (neorganinių sulfatų, diacetilcistino) pavidalu. Pusinis acetilcisteino šalinimo iš plazmos laikas –maždaug viena valanda. Jis daugiausia priklauso nuo medikamento greito metabolizmo kepenyse. Jei sutrikusi kepenų funkcija, pusinis preparato pašalinimo iš kraujo plazmos laikas pailgėja ir gali trukti net 8 val.

<<< Ankstesnis puslapis    Kitas puslapis >>>


Vaistų ir ligų katalogas   Kontaktai

Vaistai, ligos, sveikata, kainos