Temos
Domstal
Vaistinis preparatas: Domstal
Puslapis: 2


Domperidonas toleruojamas gerai. Vaisto vartojant, retais atvejais pasireiškė nepageidaujamas neurologinis poveikis, tačiau ar jį sukėlė domperidonas, tiksliai nenustatyta. Pastebėtas toks nepageidaujamas poveikis: galvos skausmas ir svaigulys, nuovargis, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, burnos sausmė, skrandžio skausmas, pykinimas, vėmimas ir išbėrimas. Rečiau gali atsirasti laikinas kepenų ir ūminis kasos uždegimas, padidėjusio jautrumo reakcija, granulocitozė ar aplazinė mažakraujystė, sumažėti leukocitų ir trombocitų kiekis. Tachikardija, bradikardija ir atrioventrikulinė blokada būna labai retai (toks poveikis pastebėtasvartojant kitų D2 receptorių blokatorių). Domperidonas gali sukelti raumenų ir sąnarių skausmą, plikimą, krūtų niežėjimą, lytinio pajėgumo susilpnėjimą, sąmonės pritemimą, depresiją ir regos sutrikimą.

4.8. Perdozavimas

Domperidono perdozavimo atvejų nepastebėta. Jo priešnuodis nežinomas, tačiau perdozavus gali būti naudingas skrandžio plovimas.

5. Farmakologiniai duomenys

5.1. Farmakodinamika

Domperidonas yra labai gerai skrandžio susitraukimus reguliuojantis ir vėmimą slopinantis vaistas. Jis yra periferinis dopamino-2 receptorių antagonistas, kuris reguliuoja skrandžio ir plonųjų žarnų lygiųjų raumenų susitraukinėjimą. Nustatyta, kad preparatas daro tam tikrą poveikį ir stemplės motorikai. Jis ilgina prievarčio ir dvylikapirštės žarnos susitraukimus, mažina stemplės sutraukiamojo raumens (sfinkterio) įprastinį spaudimą, skatindamas išsituštinti žmonių ir gyvūnų skrandį. Vėmimą medikamentas slopina blokuodamas chemoreceptorių trigerinėje zonoje esančius dopamino receptorius. Domperidonas didina dvylikapirštės žarnos susitraukimų dažnį, amplitudę ir trukmę, trumpina maisto slinkimo plonosiomis žarnomis laiką. Nepageidaujamą poveikį centrinei nervų sistemai, pvz., distoniją, jis sukelia retai, kadangi jo beveik neprasiskverbia per kraujo ir smegenų barjerą. Vaistas skatina prolaktino išsiskyrimą.

Poveikis skrandžiui ir žarnynui

Poveikis stemplės apatinio sfinkterio slėgiui

Išgerta viena 10 mg domperidono dozė sveikų žmonių apatinio stemplės sutraukiamojo raumens slėgį beveik visada padidina maždaug 15 – 20 mmHg. Ligonių, kuriems dėl rėmens atsirado stemplės uždegimas, tyrimai (endoskopija ir biopsija), tai patvirtino (Brock-Utne, 1980; Bron and Massih, 1980; Lux et al., 1981; Muroake et al., 1979; Valenzuera et al., 1980).

Išgerto domperidono veikimo būdas apatinio stemplės sutraukiamojo raumens slėgiui dar neišaiškintas. Weihrauch ir bendradarbiai (1979) atliko kryžminius 9 atsitiktinai parinktų pacientų tyrimus, kurių metu domperidono poveikis buvo lygintas su placebo poveikiu, ir nustatė, kad praėjus 90 min. po vaisto išgėrimo apatinio stemplės sutraukiamojo raumens slėgis padidėja apie 15 mmHg. Vartota 100 mg vaisto dozė yra didelė.

Skrandžio išsituštinimas

<<< Ankstesnis puslapis    Kitas puslapis >>>


Vaistų ir ligų katalogas   Kontaktai

Vaistai, ligos, sveikata, kainos